Drasztikus emelkedés volt tapasztalható az építőanyagok árában az elmúlt egy évben, de a jelenség sokkal inkább érinti a lakásfelújítókat, saját házat építőket, mint a nagyberuházókat.
Drasztikus emelkedés volt tapasztalható az építőanyagok árában az elmúlt egy évben, de a jelenség sokkal inkább érinti a lakásfelújítókat, saját házat építőket, mint a nagyberuházókat.
Gadanecz Zoltán, a GDN Ingatlanhálózat alapító-tulajdonosa arról beszélt, míg a nagyvállalatok képesek átütemezni a megrendeléseiket, azok a magánszemélyek, akik maguknak építenek ingatlant, nem mindig tudnak új forrásokat szerezni, így drágul az egész projekt. A szakértő szerint lesznek, akik emiatt félbehagyják az építkezést vagy pénzügyi okokból az eredeti tervekhez képest csak jóval később tudják befejezni azt.
Piaci szereplők szerint a faáruk és származékaik, köztük az OSB lapok több mint 60 százalékkal drágultak tavaly október óta, hasonló mértékben emelkedett a vasanyagok ára és a műanyag-alapanyagokért is sokkal többet kell fizetni. Hasonlóra emberemlékezet óta nem volt példa Magyarországon.
Gadanecz Zoltán, a GDN Ingatlanhálózat alapító-tulajdonosa elmondta: az építőanyagárak emelkedése, a beruházókat kevésbé viseli meg.
„A projektgazdák előre készülnek, csupán annyi történik, hogy például a nyílászárókra a korábbi három helyett már hét helyről kérnek be ajánlatot és ha kell, akár külföldi forrást, gyárakat is megnéznek annak érdekében, hogy minél olcsóbban tudják beszerezni a szükséges darabszámot. A beruházók tudnak várni egy-egy hónapot is a megrendelésekre, ehhez csak át kell ütemezni az építkezést” – magyarázta.
A szakértő hozzátette, a hétköznapi lakásfelújító ugyanezt a tortúrát öt-tíz ablakért soha nem fogja megcsinálni. Megnéz két tüzépet, kiválasztja az olcsóbbat, de az még mindig 50 százalékkal drágább lesz, mint ami az eredeti költségvetésében szerepelt.
80 millió forintba is kerülhet egy 60 milliósra tervezett ház
Gadanecz Zoltán szót ejtett arról is, a beruházókat olyan szempontból érintheti a negatív tendencia, hogy kitolódhatnak az átadási határidők. Emiatt csökkenhet ugyan a projektek megtérülése, de a szerződések általában nem azonnali kötbérfizetésre kötelezik őket, emiatt nem fognak csődbe menni.
A GDN Ingatlanhálózat alapító-tulajdonosa szerint ezzel párhuzamosan a hétköznapi emberek építési, felújítási terveire nagyon negatív hatással van az áremelkedés.
„Ha valaki 60 millió forintból szeretett volna építeni egy évvel ezelőtt egy házat, az most alaphangon 70-80 millió forintra fog kijönni. Sokakkal előfordulhat emiatt, hogy inkább laknak még a kisebb lakásukban egy évig, a kocsi beállót, a kerítést pedig ebben az időintervallumban apránként fejezik be” – magyarázta.
Szerinte aki befektetői szemléletű, az képes lesz akár elengedni is az építkezést. Kiszállási pont lehet, ha a beltéri tartalmak még nincsenek készen, de már érezhető, hogy nem lesz elég az eredetileg tervezett keret az építkezés befejezéséhez. Emiatt az sem elképzelhetetlen, hogy Horvátországhoz hasonlóan itthon is nő majd a félkész házak aránya a következő időszakban.
Gadanecz Zoltán végezetül azt is hozzátette, ez tömegesen nem lesz jellemző, mert kevesen tudják elfogadni, hogy félbe kell hagyniuk otthonuk megépítését, felújítását. Hiába tervezett meg valaki tökéletesen mindent, rajta kívülálló okok miatt a tervek nem valósulhatnak meg, ilyenkor sokan dacból is végigcsinálják az egészet, még ha anyagilag rosszul is jönnek ki belőle.
2021-09-22