Erkély vagy loggia? És milyen a franciaerkély? A terasz beleszámít a hasznos alapterületbe? Igyekszünk tisztázni ezeket a kérdéseket!
Erkély, loggia, terasz - mi a különbség?
Otthon, mégis a szabadban, a városi emberek számára az udvar, a kert és a természet közelségét pótolhatja, ha a lakásnak, háznak van egy nem teljesen zárt, mégis privát része. Ez az üldögélésre, láda kertészkedésre alkalmas terület, lehet erkély, de terasz vagy loggia is, a francia erkély és gang csak tovább bonyolítja a fogalmak kavalkádját. De mi most rendet teszünk!
Mi micsoda?
Lássuk először is a definíciókat, milyen különbségek vannak az egyes típusok között.
Erkély: a legfontosabb jellemzője, hogy kinyúlik az épület síkjából és az oldalai legalább félig nyitottak. Lehet az erkély felülről, akár egy másik balkon által, fedett terület, de fedetlen verziója is létezik.
Loggia: jelentős különbség az erkély és a loggia között, hogy ez utóbbi az épület homlokzatán belül marad, nem nyúlik ki belőle, ezért minden esetben fedett és csupán egy, a homlokzat felőli, oldala nyitott. Védettebb, az időjárásnak és a kíváncsi szemeknek kevésbé kitett, könnyen beépíthető terület a loggia.
Terasz: társasházakban és családi házakban egyaránt találhatunk teraszokat, melyek közös jellemzője, hogy szilárd burkolatú, az épületen kívül lévő terek. A terasz legalább három oldalról nyitott, létezik fedett, árnyékolt és nyitott verziója is. Fontos megjegyezni, hogy méretbeli kötöttség nincsen, a 4 négyzetméteres és a 40 négyzetméteres is lehet egy terasz. Elhelyezkedhet az épület mellett vagy a födémen, ezt nevezzük tetőterasznak.
Gang: a társasházak belső, nyitott folyosóit hívjuk így, melyekről a lakások többsége nyílik. Ezek erkélyszerűen épült, függőfolyosók, melyek elsősorban közlekedési célt szolgálnak. Ezek a társasházhoz és nem az egyes lakásokhoz tartoznak.
Franciaerkély: manapság egyre többen panoráma ablakként emlegetik, ezzel elejét véve annak a félreértésnek, hogy ez valójában egy erkély, ahová ki lehet lépni. A francia erkély egy ajtó méretű ablak, mely előtt egy biztonsági korlát található.
És mi számít?
Üldögélni, olvasgatni, akár reggelizni a felsoroltak szinte mindegyikén lehet, ám eltérő módon számoljuk bele a lakás hasznos illetve netto alapterületébe ezeket a tereket. A gang és a franciaerkély esetén egyszerű a matek. A gang nem a lakás, hanem a ház része, így nincs mit számolnunk, ahogyan a franciaerkélynél sem, hiszen ennek nincs területe, csak funkciója.
A hasznos alapterületbe fedett, legalább 190 cm belmagasságú terek számítanak bele. Vagyis, ami nem fedett, legyen az erkély vagy nyitott terasz, nem része a hasznos alapterületnek az adóhatóság és az OTÉK (Országos Területrendezési és Építési Követelmények) álláspontja szerint, szemben a loggiával. Fontos leszögezni, hogy az egymás alatti erkélyek esetén nem beszélhetünk fedett területről.
Van azonban egy olyan, nem szabályozott, konszenzus, mely szerint a 30 négyzetméternél kisebb teraszokat és erkélyeket, valós területük felével, bele szokás számítani az ingatlan méretébe.
Ha fontos a négyzetméter
A fent leírtak miatt is mindig érdemes szakértő segítségét igénybe venni az ingatlanvásárláshoz. Hiszen egy nagyobb terasz esetén eltérhet az ingatlannyilvántartásban szereplő méret, az eladó által megadott mérettől. Egy rutinos ingatlan szakértő ismeri a szabályokat és a szokásokat, így segíteni tud a félreértések tisztázásában is.
2024-10-17