A karácsonyhoz ma már hozzátartoznak a színes izzósorok, nemcsak a fát, hanem a házat, erkélyt, ablakot is díszítjük az ünnep tiszteletére. A fenyő díszítés német találmány, de a fényfüzérek használata Amerikából terjedt el, ma pedig már világszerte népszerű.
A karácsonyhoz ma már hozzátartoznak a színes izzósorok, nemcsak a fát, hanem a házat, erkélyt, ablakot is díszítjük az ünnep tiszteletére. A fenyő díszítés német találmány, de a fényfüzérek használata Amerikából terjedt el, ma pedig már világszerte népszerű ez az ünnepi szokás.
A gyertyákkal kezdődött
A karácsonyi ünnepek és a csillogás kapcsolata több száz évre tekint vissza, az 1600-as években Németországban kezdték a feldíszített fenyő ágait úgynevezett angyalhajjal ékesíteni. Az előbb ezüst, majd ón és ólom szálak és a gyertyák kombinációja tündérmesébe illő ragyogást kölcsönzött a szobáknak. Ebben az időben még mindenki tudta, hogy a gyertyák a csillagokat szimbolizálják a fán, ahogyan azt is, hogy óvatosan kell bánni velük.
A 17. században már világszerte elterjedt volt a gyertyákkal díszített fenyő karácsonykor, olyannyira népszerűvé vált, hogy egy amerikai biztosító társaság, a rengeteg tűzeset miatt, melyet az ünnepi gyertyák okoztak, javasolta a betiltásukat. Erre végül nem került sor, mert egy másik amerikai társaság, az Edison nevéhez köthető vállalat, új megoldást kínált a fényekre.
Piros, fehér és kék
Ilyen színű krepp papír darabokkal burkolta be Edward H. Johnson, az első fényfüzér megalkotója, az izzókat, melyeket felhasznált. A színes fények lenyűgözték a nagyközönséget, annak ellenére, hogy ebben az időszakban még nem volt általános az elektromos áram a háztartásokban. A nagy áttörést az 1895-ös év jelentette, ekkor ugyanis a Fehér Ház fenyőfáján egy száz égőből álló sor ragyogott, amerikai családok ezreinek adva ötletet, hogyan díszítsék fel otthonaikat karácsonyra.
A fény ünnepe
Az év végének és a fénynek a kapcsolata sokkal régebbi, mint maga a karácsony. A téli napfordulókor a pogány népek a fény születését ünnepelték, és ez a mai vallásokban is megmutatkozik. A keresztény Karácsony mellett a Hanuka, a zsidóság Fény ünnepe is decemberre esik, ahogyan a Bodhi-nap, a buddhista ünnep, amikor a megvilágosodást ünneplik. A hindu diwali korábban van, de ez az ünnep is a fényhez kötődik, az értelem győzelmét dícsérik a hívek a sötétség felett.
A modern fények
A huszadik században az elektromos áram ellátás általánossá válásával tudtak világszerte elterjedni a fényfüzérek. Az elmúlt időszakban pedig a LED-es izzósorok lettek a legnépszerűbbek, melyek energiatakarékos módon varázsolják ünnepivé otthonainkat. Nemcsak a fényforrások, a formák is változtak az évtizedek során, ma már mókás és nagyon színes, figurákat mutató fények is kaphatóak, ahogyan villogó, pulzáló és futó lámpa sorokat is beszerezhetünk. Csak a fantázia és az egyéni ízlés szab határt az ingatlan feldíszítésének.
A világ legjobban kivilágított háza, nem meglepő, egy amerikai otthon, legalábbis a Guiness rekordok szerint. 2014-ben egy New York államban élő család 601.736 darab égőt használt fel a dekorációhoz, ezzel világelső lett. A felszerelése a fényeknek két hónapig tartott, arról mennyi idő volt leszedni, nem találtunk információt.
2024-12-17