5 feladat eladás előtt

Nézzük mennyi feladat vár arra, aki eladni készül a lakását. Ezeket kell megoldani még a hirdetés feladása előtt. Bürokratikus terhek és kreativitást igénylő munka is vár a tulajdonosra, ha maga vág bele.<

2024-09-15
5 dolog lakáseladás előtt

Arról sok szó esik, hogy milyen árakon, mely környéken, felújítva vagy anélkül lehet gyorsan és jól eladni egy ingatlant. A hirdetési lehetőségekről is sok szó esik, a lakásmutatásról pedig már mindenki hallott legalább egy rémtörténetet. De arról, hogy mennyi feladat vár arra, aki eladni készül a lakását, keveset olvasni. Ezt a hiányt kívánjuk pótolni!


  1. Tulajdoni lap

Ugyanmár, minek lekérni, megnézni a tulajdoni lapot, hiszen húsz éve vettem / örököltem / építtettem az ingatlant és azóta nem történt vele semmi! Aki így gondolkodik kellemetlen meglepetésekkel szembesülhet. A földhivatali nyilvántartásban szerepelhet a régi tulajdonos, széljegyen lehet bank vagy éppen terhelve lehet végrehajtó által az ingatlan. Az is előfordulhat, hogy a tartozás már nem áll fenn, de nem került le a bejegyzés az ingatlanról. Ahogy olyan példát is láttunk, ahol nem történt meg a teljeskörű bejegyzés vagy épp az is kiderülhet, hogy szolgalmi jog van bejegyezve a telek egy részére. A legegyszerűbb, ha élünk az ingyenes tulajdoni lap másolat kérésének lehetőségével és úgy vágunk bele az eladásba, hogy biztosan tudjuk nem fog csontváz kihullani a földhivatali szekrényből. 


  1. Elővásárlási jog

Közös tulajdonban álló ingatlanok esetén a tulajdonostársakat elővásárlási jog illeti meg. Társasházi lakás esetén is előfordulhat, hogy elővásárlási joga van a többi tulajdonosnak, ha az alapító okiratban ez szerepel. Ezeken, a leggyakrabban előforduló, esteken túl is előfordulhat, hogy elővásárlási jog illet meg személyt vagy intézményt (pl. A műemléki épületek esetén a Magyar Államot). Ezekben az esetekben az elővásárlási jog jogosultjaival a vételi ajánlatot közölni kell. Ez főszabály szerint írásban történik, de közös tulajdonban lévő garázs esetén a társasházban történő kifüggesztés is megoldás lehet. Közlés hiányában vagy szabálytalan közlés esetén, bár az adásvételi szerződés létrejön, azonban hatálytalan azokkal szemben, akiket megilletett (volna) az elővásárlási jog. 


  1. Ingatlanfotózás

Kicsit olyan ez, mint az esküvői fotózás. Egészen más, ha a vendégek spontán, mobilos képeiből csinálsz egy összeállítást, mint az, amit a profi fényképész készít. Vagyis kép lesz az is a lakásról, amit a tulaj kattintgat és tölt fel egy hirdetéshez, kérdés, hogy mennyire teszi vonzóvá az ingatlant. A profik, legyen szó az ingatlan eladásban jártas szakemberről vagy fényképészről, tudják, hogy milyen szabályok mentén érdemes elkészíteni a képeket, hogy azok informatívak, valósághűek mégis vonzóak legyenek. Az olyan alapvető dolgoktól, mint legyen a lehető legkevesebb személyes tárgy a képen, az olyan apró trükkökig, hogy a helyiség melyik pontjáról lehet a leghangulatosabb fotót lőni. A lényeg, hogy kell néhány igazán jó kép, ha gyorsan el akarjuk adni az ingatlant. 


  1. Energetikai tanúsítvány

Az ingatlan értékesítése előtt (vagy ha tartósan bérbe kívánjuk adni) be kell szerezni az úgynevezett energetikai tanúsítványt, már a hirdetések feladása előtt rendelkezni kell a dokumentummal. A tapasztalat azt mutatja, hogy egyre több vevő kéri és kérdezi is a rajta szereplő adatokat, hiszen az ingatlan fenntartási költségeit nagyban meghatározza, hogy mekkora az egy négyzetméterre jutó fajlagos energiafogyasztása vagy milyen a falazata. Az energetikai besorolást csak szakember végezheti el, a szolgáltatás ára nagy szórást mutat.


  1. Árazás

A végére hagytuk a legnehezebb feladatot, az ár meghatározását. Azt persze minden eladó tudja, hogy mennyi pénzre volna szüksége vagy mennyit szeretne kapni az ingatlanért, de az eladási árat sokkal jobban befolyásolja, hogy mennyi a piaci értéke az ingatlannak, mennyire keresett környéken van és milyen árcsökkentő vagy éppen az árat felfelé toló jellemzői vannak. Az ingatlanhálózatoknál erre bevett módszerek vannak, rengeteg statisztikai adattal rendelkeznek, a referensek is ismerik egy-egy környék átlagos négyzetméter árait és gyorsan fel tudják mérni, hogy ettől lefelé vagy felfelé lehet-e eltérni. Vagyis sokkal hatékonyabban tudják megadni azt az árat, amelyért eladható az ingatlan, mint a tulajdonos, aki sokszor, teljesen érthető módon, elfogult saját otthonával szemben.


Mindezek sok  utánajárást és időt igénylő feladatok, melyek egy részénél a tapasztalat nagyon lényeges lehet. Arra biztatunk hát mindenkit, hogy kérje ingatlan eladásban járatos szakember segítségét, ha gyorsan akarja eladni lakását vagy szeretne hatékonyan a végére jutni a felsorolt feladatoknak. 




Amennyiben szeretné a cikket publikálni, kérjük vegye fel a kapcsolatott a sajto@gdn-ingatlan.hu címen kollégáinkkal.

A cikkben szereplő megállapítások saját véleményünket és álláspontunkat tükrözik, melyek a publikálást megelőző idők tapasztalataira épülnek, és az adott időszakra vonatkoznak.

2024-09-15

Ezek is érdekelhetik: